default_mobilelogo

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Παράταση Υποβολής περιλήψεων: μέχρι 22/12/2017
Προεγγραφές έως 12/1/2018

ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΟΦ

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Έγκριση του ΕΟΦ

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΦΕΕ

ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ


E: reservations@voyagertravel.gr
Τ: +30 2310 250401

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα του συνεδρίου σε μορφή pdf

26.JAN.2018

Αίθουσα  Olympia  C // Olympia  C  Conference  Hall 
08.30-09.30 Εγγραφές – Registrations
09.30-10.45 Τελετή Έναρξης – Opening Ceremony
Προεδρείο
Chair
Νοτόπουλος Αθανάσιος – Τρύφων Σταύρος – Μπούρα Παναγιώτα
Notopoulos Athanasios – Tryfon Stavros – Boura Panayiota
09.30-09.45 Καλωσόρισμα από τους Προέδρους της Οργανωτικής και της Επιστημονικής Επιτροπής
Welcome greetings by the Presidents of the Organizing and the Scientific Committees
09.45-09.50 Εισαγωγικός Χαιρετισμός Μητροπολίτης Νεαπόλεως Βαρνάβας   
Introductory Greeting – Varnavas, Metropolitan of Neapolis
09.50-10.00 Χαιρετισμός – Κόλλια – Τσαρουχά Μαρία
Greeting – Kollia-Tsarouha Maria  
10.00-10.10 Εναρκτήριος Χαιρετισμός Αγγελόπουλος Γεώργιος 
Opening Greeting – Aggelopoulos Georgios
10.10-10.15 Χαιρετισμός Βαρδαρός Σταμάτης
Greeting – Vardaros Stamatis
10.15-10.20 Χαιρετισμός – Τζιτζικώστας Απόστολος
Greeting – Tzitzikostas Apostolos
10.20-10.25 Χαιρετισμός – Δαρδαβέσης Θεόδωρος
Greeting – Dardavessis Theodoros
10.25-10.30 Χαιρετισμός Παπαχριστοδούλου Βασιλική
Greeting – Papacristodoulou Vasiliki
10.30-10.35 Χαιρετισμός Παπαποστόλου Κωνσταντίνα
Greeting – Papapostolou Konstantina
10.35-10.40 Χαιρετισμός Ασλανίδου Άρτεμις
Greeting – Aslanidou Artemis
10.40-10.45 Χαιρετισμός Κυρίτσης Αθανάσιος
Greeting – Kyritsis Athanasios
10.45-12.15 Διακεκριμένες Προσκεκλημένες Διαλέξεις – Σύγκλιση προσπαθειών για τη βελτιστοποίηση της Παροχής Υπηρεσιών Υγείας
Distinguished Invited Lectures – The convergence of efforts towards the optimization of Health Care Services
Προεδρείο
Chair
Πλωμαρίτης Ευστράτιος – Κίρκος Γεώργιος
Plomaritis Efstratios – Kirkos Georgios
10.45-11.05 Εκκλησιαστικές Πρωτοβουλίες Φροντίδας Υγείας Μητροπολίτης Νεαπόλεως Βαρνάβας
Church Health Care Initiatives – Varnavas, Metropolitan of Neapolis
11.05-11.25 ΤΟΜΥ: Μια Πραγματική Τομή στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας Βαρδαρός Σταμάτης
TOMY: A Real Breakthrough in Primary Health Care – Vardaros Stamatios
11.25-11.45 Η Ανάπτυξη της Ιατρικής Έρευνας σε Συνάρτηση με την Οικονομία των Νοσοκομείων Κοματάς Θεόδωρος
The Development of Medical Research as a Function of Hospitals’ Economy – Komatas Theodoros
11.45-12.05 Τα βασικότερα προβλήματα κατά την Διοίκηση ενός Ελληνικού Δημόσιου Νοσοκομείου: μία έρευνα με συμμετοχή πολλών νυν και πρώην Διοικητών Τσαλικάκης Δημήτριος
The Key Problems in the Administration of a Hellenic Public Hospital: a survey involving many current and former Hospital Administrators – Tsalikakis Dimitrios
12.05-12.15 Συζήτηση Discussion
12.15-12.45 Διάλειμμα για καφέ – Coffee break
12.45-13.15
 
Διακεκριμένη Προσκεκλημένη Διάλεξη
Distinguished Invited Lecture
Προεδρείο
Chair
Αγγελόπουλος Γεώργιος - Χρήστου Κωνσταντίνος – Δαρδαβέσης Θεόδωρος – Κυρίτσης Αθανάσιος
Aggelopoulos Georgios - Christou Konstantinos – Dardavessis Theodoros – Kyritsis Athanasios
12.45-13.15 Ερευνητικά Προγράμματα και Εξατομικευμένη Ιατρική – Φωτάκης Κώστας
Research Programs and Personalized Medicine – Fotakis Costas
13.15-14.15 Διακεκριμένες Προσκεκλημένες  Διαλέξεις: Διεθνής Συνεργασία και Εκπαίδευση στην Ιατρική
Distinguished Invited Lectures: International Co-operation and Education in Medicine
Προεδρείο
Chair
Γαρύφαλλος Αλέξανδρος – Φωτόπουλος Ανδρέας – Τσιρογιάννη Αλεξάνδρα
Garyfallos Alexander – Fotopoulos Andreas – Tsirogianni Alexandra
13.15-13.35 International Co-operation in Medicine: the Roles of UEMS and WΜA Lamy Vincent
Διεθνής Συνεργασία στην Ιατρική: ο Ρόλος της UEMS και της WMA – Lamy Vincent
13.35-13.55 Μεταρρύθμιση Ιατρικών Ειδικοτήτων Νικολάου Χρυσούλα
Reform of Medical Specialties – Nikolaou Chrysoula
13.55-14.15 Συζήτηση Discussion
14.15-15.30 Στρογγυλή Τράπεζα: Τοπική Κοινωνία και Υγεία
Round Table: Local Communities and Health
Προεδρείο
Chair
Μπισμπινά Γερακίνα – Ματάκος Αθανάσιος – Χατζηβασιλείου Δέσποινα
Bisbina Gerakina – Matakos Athanasios – Hatzivasiliou Despoina
14.15-14.30 Κρατικές Λειτουργίες και Ανθρωπιστική Επικουρία Αηδονόπουλος Χαράλαμπος
State Functions and Humanitarian Assistance – Aidonopoulos Charalambos
14.30-14.45 Δημοτικές Πρωτοβουλίες για τη Φροντίδα Υγείας Φωτόπουλος Ευθύμιος
Municipality Initiatives for Health Care – Fotopoulos Efthymios
14.45-15.00 Οδηγική Συμπεριφορά και Ασφάλεια – Τζερτζεβέλης Παντελής
Driving Behavior and Safety – Tzertzevelis Pantelis
15.00-15.15 Οι Δομές Υγείας στον Δήμο Καλαμαριάς στις σημερινές συνθήκες Λαμτζίδης Εμμανουήλ
The Health Structures in the Municipality of Kalamaria under the current conditions – Lamtzidis Emmanouel
15.15-15.30 Συζήτηση Discussion
15.30-16.00 Διάλειμμα
16.00-16.45 Διαδραστική Συνεδρίαση: Ηθικός Κίνδυνος και Προκλητή Ζήτηση. Επιπτώσεις στα Οικονομικά της Υγείας.
Interactive Session: Moral Hazard and Supplier-Induced Demand. Impact on Health Economy
Προεδρείο
Chair
Χατζηπουλίδης Γεώργιος Σαχινίδου Χριστίνα Μοσχάκη Βικτωρία
Hatzipoulidis Georgios – Sachinidou Christina – Moshaki Victoria
16.00-16.45 Μάκος Χρήστος – Εμμανουηλίδου Δήμητρα – Διαδραστική Συζήτηση
Makos Christos – Emmanouilidou Dimitra – Interactive Discussion
16.45-18.15 Στρογγυλή Τράπεζα: Στην αιχμή της Ανοσολογικής Έρευνας
Round Table: The cutting-edge in Immunological Research
Προεδρείο
Chair
Τσιρογιάννη Αλεξάνδρα Νικολάου Χρυσούλα Χατζηστυλιανού Μαρία
Tsirogianni Alexandra – Nikolaou Chrysoula – Hatzistilianou Maria
16.45-17.00 Αντιμετωπίζοντας Ανθεκτικά στα Αντιβιοτικά Βακτήρια με Στοχευμένες Αντιμικροβιακές Προσεγγίσεις Μαστέλλος Δημήτριος
Treating Antibiotic-Resistant Bacteria with Targeted Antimicrobial Approaches – Mastellos Dimitrios
17.00-17.15 Συστηματική Σκληροδερμία – Επικαλυπτόμενα Σύνδρομα – Γκουγκουρέλας Ιωάννης
Systemic Scleroderma - Overlapping Syndromes – Gkougkourelas Ioannis
17.15-17.30 Ανοσολογικές Παράμετροι Ελέγχου στη Μεταμόσχευση Νεφρού Μυσερλής Γρηγόριος
Immunological Parameters in Kidney Transplantation – Myserlis Gregorios
17.30-17.45 Ανοσιακή Ανοχή στη Μεταμόσχευση - Διακοπή Ανοσοκατασταλτικής Αγωγής: Χίμαιρα ή Πραγματικότητα; Φυλάκτου Ασημίνα
Immune Tolerance to Transplantation – Interruption of Immunosuppressive Therapy: a Chimera or a Reality? – Fylaktou Asimina
17.45-18.00 Εξατομικευμένη Ανοσοθεραπεία στον Καρκίνο Σαραντόπουλος Αλέξανδρος
Personalized Immunotherapy in Cancer – Sarantopoulos Alexander
18.00-18.15 Συζήτηση Discussion
18.15-18.45 Διάλειμμα για καφέ – Coffee break
18.45-20.15 Βραχείες Διαλέξεις: Θεσμικές καινοτομίες για αποδοτικότερες υπηρεσίες υγείας
Short Lectures: Institutional Innovations for more efficient Health Services
Προεδρείο
Chair
Σδούγκα Μαρία – Χατζηδημητρίου Μαρία – Εμμανουηλίδου Δήμητρα – Κωνσταντίνου Παναγιώτα
Sdougka Maria – Hatzidimitriou Maria – Emmanouilidou Dimitra – Konstantinou Panayiota
18.45-19.00 Δίκτυο Πρόληψης και Προαγωγής της Υγείας Σιδηροπούλου Μαρία
Health Prevention and Promotion Network – Sidiropoulou Maria
19.00-19.15 Η Θεσμική Παρέμβαση για τη Σύσταση των Αυτοτελών «Γραφείων Προστασίας Δικαιωμάτων Ληπτών Υπηρεσιών Υγείας Σαχινίδου Χριστίνα
The Institutional Intervention for the Establishment of Independent Offices for the Protection of Rights of Health Care Recipients – Sachinidou Christina
19.15-19.30 Ακαδημία Δασκάλων: Καινοτόμος εξωστρέφεια Πασχαλίδου Σοφία
Academy of Teachers: Innovative extroversion – Paschalidou Sofia
19.30-19.45 Παιδιατρική κατ’ οίκον Νοσηλεία: μία σύγχρονη πρόκληση Κυρβασίλης Φώτιος
Homecare for Children: a Contemporary Challenge – Kyrvasilis Fotios
19.45-20.00 Ποιότητα Ζωής, Επιβάρυνση και Στήριξη Γονέων Παιδιών με Κυστική Ίνωση Νούνη Αθανασία
Quality of Life, Stress, and Support of Parents of Children with Cystic Fibrosis – Nouni Athanasia
20.00-20.15 Συζήτηση Discussion
20.15-21.00
 
Διακεκριμένη Προσκεκλημένη Διάλεξη
Distinguished Invited Lecture
Προεδρείο
Chair
Νοτόπουλος αθανάσιος - Τρύφων Σταύρος
Notopoulos Athanasios - Trifon Stavros
20.15-20.45 Ιατρική, εξειδικεύσεις και εξελικτική τεχνολογία: Πόσα οφείλουμε στις Εικαστικές Τέχνες; - Αντώνης Φιλιππόπουλος
20.45-21.00 Συζήτηση Discussion
   
Αίθουσα  Olympia  Α  // Olympia  A  Conference  Hall 
16.30-18.15
 
Στρογγυλή Τράπεζα: Καινοτομίες στην Πυρηνική Ιατρική
Round Table: Innovations in Nuclear Medicine
Προεδρείο Chair Καρατζάς Νικόλαος – Λιάρος Γεώργιος – Μεριστούδης Γεώργιος
Karatzas Nikolaos – Liaros Georgios – Meristoudis Georgios
16.30-16.45 Καινοτόμες απεικονιστικές προσεγγίσεις στην επιληψία – Αντωνίου Δημήτριος
Novel imaging approaches to epilepsy – Antoniou Dimitrios
16.45-17.00 Θεραπείες νευροενδοκρινικών όγκων πεπτικού με 177Lu και 90Υ – Πέτρου Ιωάννης
Therapies with 177Lu and 90Y in peptic neuroendocrine tumors – Petrou Ioannis
17.00-17.15 Θεραπείες με άλφα σωματίδια: εφαρμογές και προοπτικές – Αλευρούδης Εμμανουήλ
Alpha particle therapies: applications and perspectives – Alevroudis Emmanouil
17.15-17.30 Νέες τάσεις στο Ραδιοεμβολισμό – Λικάρτσης Χριστόδουλος
New Trends in Radioembolization – Likartsis Christodoulos
17.30-17.45 Ο ρόλος των βλαστοκυττάρων στην ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση – Ζησιμόπουλος Αθανάσιος
The role of stem cells in idiopathic pulmonary fibrosis – Zissimopoulos Athanasios
17.45-18.05 PET Theranostic Απεικόνιση – Χατζηιωάννου Σοφία
PET Theranostic Imaging – Chatziioannou Sofia
18.05-18.15 Συζήτηση – Discussion
18.15-20.15 Στρογγυλή Τράπεζα: Μοντέλα προσομοίωσης βιομορίων και αλληλεπιδράσεων
Round Table: Simulation models of biomolecules and their interactions
Προεδρείο Chair Σικαλίδης Κωνσταντίνος - Μελισσάς Βασίλειος
Sikalidis Konstantinos – Melissas Vasilios
18.15-18.30 Καινοτόμα Κεραμικά Εμφυτεύματα Χορήγησης Φαρμάκων – Σικαλίδης Κωνσταντίνος
Innovative Ceramic Drug Delivery Implants – Sikalidis Konstantinos
18.30-18.45 Η Υπολογιστική Επιστήμη ως Διαγνωστικό Εργαλείο της Ιατρικής – Αβραμόπουλος Άγγελος
The Computational Science as a Diagnostic Tool in Medicine – Avramopoulos Angelos
18.45-19.00 Η Υπολογιστική Χημεία στην Αντιμετώπιση Ασθενειών: Συσχέτιση AIDS-Υπέρτασης-Διαβήτη μέσω Διπλών Αναστολέων – Λεώνης Γεώργιος
The role of Computational Chemistry in Combating Diseases: Advancements in AIDS-Hypertension-Diabetes Linkage through Dual Inhibitors – Leonis Georgios
19.00-19.15 Εκτίμηση Προσπελάσιμου Όγκου και Επιφάνειας σε Συμπλέγματα Πρωτεϊνών Φαρμάκου – Μπουλουγούρης Γεώργιος
Estimating Accessible Volume and Accessible Area in Protein-Ligand Complexes – Boulougouris Georgios
19.15-19.30 Μοντελοποίηση συστημάτων και εφαρμογές της προσομοίωσης στην πρόβλεψη και κατανόηση δομικών και φυσικών ιδιοτήτων: Η περίπτωση των Αβ αμυλοειδών – Παπαβασιλείου Κωνσταντίνος
Systems Modeling and Simulation Applications for the Prediction and Understanding of Structural and Physical Properties: The case of Aβ amyloids – Papavassiliou Konstantinos
19.30-19.45 Συνδυασμός Πειράματος και Μοριακής Μοντελοποίησης: Πρόβλεψη Ιδιοτήτων Διαλυμάτων και Ανίχνευση Υποκείμενων Αλληλεπιδράσεων σε Ατομιστικό Επίπεδο – Περιστεράς Λουκάς
Combining Experiment with Molecular Modeling: Predicting Solution Properties and Identifying the Underlying Interactions in the Atomistic Level – Peristeras Loukas
19.45-20.00 Πρόβλεψη Ορατών και Αοράτων Μεταβολιτών των Ούρων στη Φασματοσκοπία Πυρηνικού Μαγνητικού Συντονισμού (NMR) μέσω ενός Ισχυρού Αναλυτικού Εργαλείου: Γρήγορη και Κλινικά Ακριβής Ανάλυση του Μεταβολισμού των Ανόργανων Μετάλλων – Τάκης Παντελεήμων
Predicting NMR Visible and Invisible Components of Urine by a Powerful Analysis Tool: Fast and Accurate Clinical Mineral Metabolism Analysis – Takis Panteleimon
20.00-20.15 Συζήτηση – Discussion
   

ΑΙΓΙΔΕΣ

ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

VOYAGER COMPLETE TRAVEL SERVICES
Agias Sofias 18,54622 , Thessaloniki, GR
Τ: +30 2310 250401
F: +30 2310 250418
E-mail: congress-secretary@voyagertravel.gr
www.voyagertravel.gr

VOYAGER TRAVEL P.C.O.